Požáry pokračují; První azyl udělen 28. 11. 1999

Alespoň stručně o vývoji záležitostí, o nichž jsem se dříve zmínil:

1. Požáry
Přes zvýšenou ostražitost a nedávné zatčení asi 20 mladistvých pachatelů (mnoho z nich mladších 12 let), se požáry v centru Winnipegu zatím nepodařilo zastavit. Před týdnem naopak padly žhářům za obět čtyři obchody v nejelegantnější winnipegské čtvrti Osborne Willage, v jižní části centra, která je pro svou atmosféru zajímavých malých obchůdků a restaurací vyhledávaným cílem turistů. Škoda jeden milión dolarů. Požár se konal jen několik kroků od místní poslanecké kanceláře ministra zahraničí L. Axworthyho, který v kanadském parlamentu zastupuje právě tento volební obvod. A pár bloků od bytu winnipeského starosty. A tak se několik dní po tomto požáru sešli zástupci města, provinční i federální vlády na poradu, jak žháře konečne zastavit.
Doplněno 10. 12. 1999:
Předevčírem se konal další větší požár, tentokrát v čínském městě na severu centra, kde to nikdo naprosto nečekal, protože tam lidé hodně bydlí mezi svými obchody a podniky a stále se tam někdo pohybuje. V noci vyhořela budova s pěti obchody a alespoň jedním bytem, jehož obyvatelům se podařilo uniknout bez úhony. Ze zapálení budovy (ve sklepě pod starými parními lázněmi, které před tím navštívil) byl tentokrát ihned obviněn 25tiletý muž ze Seattlu (Washington, USA).


2. Azyl
Poprvé byla kladně vyřízena jedna z žádosti o politický azyl, které si podali ilegální přístěhovalci z lodí z Číny z léta. Azyl byl udělen ženě, která se bála nucené sterilizace, kdyby byla poslána zpět do Číny (už jedno dítě má a při dalším těhotenství ji byl proveden nedobrovolný potrat). Z doposud k azylnímu řízení pozvaných 102 žadatelů se jich 65 vůbec nedostavilo, 36 byla žádost zamítnuta a ta poslední žadatelka byla konečně přijata. Ministryně přistěhovalectví právě navštívila vězení v BC, kde jsou ostatní žadatelky o azyl internovány a nabídla jim, že jejich žádosti budou urychleny/příznivěji projednávány, když budou spolupracovat při odhalení pašeráků, kteří je do Kanady dovezli.