Halloween autem 31. 10. 1999

Letos připadl Halloween na neděli. Ve dvou jihomanitobských městečkách městská rada uvažovala o přeložení Halloweenu na sobotu, protože se jim nezdálo vhodné, aby se takové reje duchů provozovaly na Den Páně. V jednom z nich skutečně požádala obyvatele, aby Halloween slavili už v sobotu.

Dnes jsem si všiml, že na manitobském venkově (maloměstě) hodně rodičů vozí děti po halloweenské koledě autem! Pěkně zastaví u každého domu, děti si doběhnou vyžebrat nějaké mlsky, nasednou do auta, ujedou pár desítek metrů k dalšímu domu a vše se opakuje. Když jsou domu blízko u sebe, děti alespoň chodí od domu k domu po svých a rodiče za nimi popojíždějí. Přitom dnes byl vlahý příjemný večer, který přímo vybízel k pěší procházce, kdy ještě při stmívání, kdy ten halloweenský ruch vypukl, bylo asi 14°C.

Že rodiče doprovázejí na Halloween malinkaté děti, je úplně normální. Člověk tu nikdy neví na koho můžou děti natrefit. Sám jsem tak chodil se svými dcerami před mnoha lety, ale pěšky!

Zřejmě tu tedy nejsou někteří lidé už schopni ujít pěšky ani kilometr či dva. Potvrzuje to i další jev, který tu můžete často vidět na okraji každého většího města - venčený pes, z nímž jede jeho pán/paní pomalinku krokem často i několik kilometrů. Vždycky si říkám, že by těm pánům jistě také velice prospělo se trochu proběhnout po svých. A kolik při takové dlouhé pomalé jízdě zbytečně zaneřádí vzduch.