Největší nákupní střediska světa 31. 12. 1997

Největším nákupním střediskem světa je stále ještě West Edmonton Mall, kterou v Edmontonu v severní Albertě postavila před asi 10 lety rodina Ghermezianů (otec Jakub a synové Nader a Raphael), která pochází z Iránu, kde zbohatla na vývozu koberců do severní Ameriky, kam se (do Montrealu) v r. 1959 i se svým bohatstvím přestěhovala. West Edmonton Mall zvenku vypadá spíše jako několik velkých budov propojených dohromady. Je to docela velký labyrint, v jehož útrobách je možno kromě spousty obchodů nalézt i krasobruslařský stadión, velký plavecký bazén s vodními skluzavkami, umělé jezero, na němž se pohupuje zmenšený model Kolumbovy lodi Santa Maria, pod níž je možno se projet v jedné ze čtyř ponorek (pohybují se po dně po kolejích), představení cvičených delfínů a různé pouťové atrakce. Další informace o edmontonském mólu a jeho stavbě najdete tady.

Ghermezianové byli prý mírně znechuceni byrokracií kanadských úřadů, která jim ztěžovala uskutečňování jejich grandiózních plánů a tak se v poslední době pomalu stěhují do USA, kde se účastnili stavby největšího nákupního střediska USA, zvaného Mall of America, na okraji velkého Minneapolisu v městě Bloomington na místě najednou uvolněném odchodem dvou profesionálních sportovních týmů. V USA se v informacích o tomto mólu snad nikde nechlubí tím, že ho postavila íránská rodina, ale v popisu jeho historie je možno najít zmínku o tom, že 22,5% Mall of America vlastní firma Triple Five Corporation, což je právě rodinná firma Ghermezianů.

Slyšel jsem před nějakou dobou tvrzení, že Mall of America předstihla West Edmonton Mall coby největší nákupní středisko světa. Je možné, že by to mohlo platit o počtu obchodů, ale pokud jde o celkovou rozlohu, kanadský Edmonton i nadále vede (West Edmonton Mall má celkovou plochu 5,5 miliónu čtverečných stop, zatímco Mall od America jen 4,2 miliónu.) A kromě několika pouťových atrakcí je možno v Mall of America najít už jen velké akvárium s několika žraloky a jinými vodními živočichy. Rozhodně náš kanadský mól se zdá být pořád mnohem zajímavější ... (a už jsem v něm jednou či dvakrát doopravdy nakupoval potřebné věci).

22. 11. 1998: Před nějakou dobou se objevily zprávy o finančních problémech West Edmonton Mallu a jeho iránských majitelů, kteří mají potíže se splácením půjček, na které ztratili garance albertské vlády po tom co musí čelit obviněním o pokusech o uplácení a jiných finančních machinacích.