Ohlasy na bombardování Iráku 16-17. 12. 1998

Časování bylo opět zajímavé: příkaz k bombardování byl vydán právě den před tím, než se mělo hlasovat ve sněmovně reprezentantů o Clintonově "impeachmentu", když už bylo jasné, že většina členů sněmovny bude hlasovat pro zahájení procesu odstranění Clintona z funkce ... V důsledku bombardování bude hlasovaní zřejmě odloženo. Podle zasvěcených komentátorů to prý výsledek hlasovaní stejně neovlivní.

Barbara Budd z As It Happens kanadského rádia CBC zpovídala dnes večer bývalého amerického velvyslance v Iráku Eduarda Pecka, který se o novém bombardování Iráku vyjadřoval velice kriticky. Podle něj naprosto nic nezmění, jen přinese Iráku, na který už před 8 lety dopadlo více bomb než na celou Evropu za šest let 2. světové války, další materiální a lidské ztráty. A může jen přispět k růstu protiamerických nálad na středním východě a tak i ke zvýšenému nebezpečí odvetných útoků na americké občany. Tvrdil, že tvrzení Tonyho Blaira, že vyjednavání s Irákem k ničemu nevedlo, je nepravdivé, protože s Irákem nikdo nevyjednával. Respektive: lidé, kteří se snažili o vyjednávání byli proti bombardování a ti, kteří prosazovali bombardování neměli o vyjednávání vůbec žádný zájem. Říkal, že Irák má pravdu v tom, že OSN nezachází se všemi státy, které dlouhodobě nedodržují její rezoluce, stejně tvrdě.

Na dotaz, zdali si myslí, že odchod inspektorů z Bagdádu byl schválně načasován den před hlasováním ve sněmovně, odpověděl, že neví. Že to sice vypadá podezřele, všechno je možné, ale že nevidí důvodu, proč by anglický občan vrchní inspektor Richard Butler něco takového pro Clintona inscenoval.

Další interview byl s nějakou demokratickou reprezentantkou, tedy členkou Clintonovi strany. Podle ní Clinton udělal hodně dobrých věcí, ale také způsobil své straně dost škody v Kongresu. Že Clinton má sice šanci senátní proces "impeachmentu", ke kterému podle ní téměř určitě dojde, přežít, že pak ale bude jako prezident zcela nepoužitelný, protože jeho prestiž klesne na nulu a že by měl prostě odstoupit.

Environmentalista Al Gore by mohl být docela zajímavý president. Pokud by mu Clinton přenechal svoji funkci až po 1. lednu příštího roku, mohl by Gore dosloužit nynější Clintonovo funční období a stále ještě by měl nárok být dvakrát po sobě zvolen prezidentem sám.

Kdyby Clinton včas odstoupil, mohl by zůstat v paměti lidí jako mírotvůrce. Alespoň takový jsem měl dojem, když jsem před dvěma dny jsem poslouchal jeho sympatickým projevům z návštěvy Izraele a Palestiny, kde stejně jako v severním Irsku, tolik přispěl k mírovému procesu, k tomu, že bývalí teroristé začali jednat.

Škoda, že se o něco podobného Američané važně nepokusili i v případě Iráku, že nebyli ochotni udělat ani malý ústupek, bez něhož žádné vyjednávaní nemůže mít úspěch. Měli by teď alespoň zcela přesvědčivě ukázat, jakému bezprostřednímu ohrožení světa současným bombardováním Iráku to vlastně zabránili.


17. 12. Kanadská vláda včera sice poslušně dodatečně (předem nebyla informována) podpořila americko-anglické bombardování Iráku, zdá se ale, že to naprosto nemusí vyjadřovat názor většiny Kanaďanů. Dnes jsem poslouchal hodinovou "phone-in show" (pořad do něhož posluchači telefonicky sdělují své názory na nějakou věc) winnipegské stanice CBC. Otázka byla: "Věříte, že opravdu světu hrozilo nebezpečí útoku ze strany Sadáma Huseina, kterému bylo třeba zabránit americkým bombardováním, nebo teď právě umírají desítky nebo třeba i tisíce obyčejných Iráčanů jen proto, že Clinton měl poměr s Lewinskou a lhal o tom?". Pouze jeden z asi tak 15 až 20 posluchačů, kteří dostali šanci sdělit svůj názor, jen napůl věřil, že bombardování bylo potřeba. Všichni ostatní víceméně věřili, že se jedná o zastírací manévr ze strany Clintona a všichni se vyslovili velice kriticky na adresu Clintona a USA, a styděli se i za rychlý souhlas našeho ministerského předsedy s americkým útokem. Padla slova o mezinárodním terorismu ze strany USA, o tom, že Američané Huseinovi sami pomohli k moci jako protiváhu k Iránu, že ani po válce v Zálivu ho nechtěli doopravdy sesadit, protože se báli mocenského vákua v Iráku. O tom, že je řada dalších států o nichž se ví, že mají zbraně hromadného ničení a přesto je nikdo nebombarduje. Nemyslete se, že to znamená, že ti lidé (nebo já) podporují irácký režim. Byli velice pro to, aby byl Husein sesazen a to i třeba vysláním nějakého komanda, které by zlikvidovalo jen jeho osobně, nebo pro podporu nějaké tajné akce namířené proti jeho osobě. Nemyslí si ale, že masivní bombardovaní, při němž zahynou neviné ženy a děti, je ten nejlepší prostředek, který bylo nutné a vhodné v dané situaci použit.


Ze zákulisí týmu inspektorů OSN v Iráku (Washington Post, anglicky)