Několik aktualit | 1. 2. 1998 |
V Manitobě je stále nezvyklé teplo. Dnes v noci má sice teplota klesnout zase jednou na -20°C, koncem příštího týdne však bude zase kolem nuly. Díky teplému počasí jsou problémy s provozem zimních cest. Jedna z nich musela být dočasně uzavřena kvůli velké díře v ledu, kterou se silničáři pokoušejí ucpat.
Kanadský dolar nakonec v pátek trochu posílil na 68.7 US centů po intervenci Bank of Canada, která zvýšila primární úrokovou míru, aby zastavila odchod investorů do USA.
Kanadští studenti protestovali minulý týden proti příliš velkým nákladům na vzdělání. Byl jsem překvapen, že mají po skončení studia často dluh kolem 40 tisíc dolarů, který budou splacet po několik desítek let pokud vůbec dostanou vhodnou práci ve svém oboru. Volali po bezplatném studiu, které prý dobře finguje v řadě zemí (např. v Austrálii), nebo alespoň po podstatném snížení školného. Na příkladu jedné provincie uváděli, že by stačilo převést jen část peněz, které provinční vláda ročně vydá na různé oslavy, na vzdělání, aby se mohlo zcela zrušit školné.
V Neviditelném psu jsem zahlédl povzdech nad tím, že se Clintona nikdo nezastane. Možná se o tom ve velkých amerických médiích moc nemluví (jako o všem co je normální, všední, každodenní), obyčejní Američané však zřejmě podporují Clintona dost. Někdy ve čtvrtek jsem slyšel v kanadském rádiu rozhovor s majitelkou restaurace v malém městečku ve Wisconsinu, kam měl ten den Clinton přijet na (už dříve naplánovanou) návštěvu. Říkala, že se tam lidé sjíždějí ze vzdálenosti až 100 km, aby jejich děti mohli vidět zblízka svého presidenta. Že u nich ho má většina lidí ráda a byli by nešťastní, kdyby byl donucen odstoupit. Že jsou spokojeni s tím, jak prosazuje reformu sociálního zabezpečení a vůbec s výkonem jeho funkce. Po jeho řeči o stavu unie bylo s výkonem jeho funkce podle průzkumu veřejného mínění spokojeno rekordních 73% procent voličů. A jsou ochotni mu tolerovat i jeho milostne poklesky.
Včera se u nás ve Winnipegu objevil článek se zajímavou myšlenkou, že Clinton má neselhávající instinkt pro nalezení kompromisního stanoviska, které je přijatelné širokému spektru lidí od prava do leva. Jako příklad je uváděn jeho návrh reformy školství, v němž jsou věci, které potěší levici i pravici. Clinton je dáván za příklad našim manitobským politikům.
V každém případě Clintona jeho odpůrci nenechali se nerušeně věnovat milostnému životu, jak se před třemi měsíci domnívalo pár novinářů, že v klidu může.
Kanadská vláda odpověděla kladně na žádost o vyslání jednoho
kanadského soudce do tříčlenného sboru soudců, kteří mají konečně
vyšetřit jak vlastně přesně došlo před 26 lety v severoirském
Londonderry k incidentu, při němž bylo britskými vojáky zastřeleno 13
katolických pokojných demonstrantů a 13 dalších zraněno. Incident
vedl k eskalaci celého konfliktu, protože po němz prudce vzrostla podpora
pro teroristickou Irskou republikánskou armádu, byl zrušen místní parlament
a incident je doposud velkým zdrojem hořkosti pro severoirské katolíky.