Nekolika vetami 19. 5. 1997

V radiu CBC v poradu As it happens byl nedavno zajimavy rozhovor s clovekem zabyvajicim se zkoumanim volneho casu. Byl to American, ale tvrdil, ze jeho vysledky (a mnozstvi volneho casu, ktery maji lide k dispozici) jsou stejne platne i pro Kanadu. Rikal, ze prestoze si stale vice stezujeme na to, ze mame stale mene volneho casu a zijeme stale rychlejsim tempem, ve skutecnosti mame volneho casu vice. Za poslednich 30 let se prumerna delka volneho casu, ktery ma kazdy jedinec k dispozici jen pro sebe podle neho prodlouzila z 35 na 45 hodin tydne. Tento narust ovsem vyuzili Severoamericane temer beze zbytku tim, ze travi pred televizi o 10 hodin tydne dele. Pocit uspechanosti vznika tim, ze je mozno delat stale vice cinnosti, o kterych se pred 30 lety lidem ani nesnilo a tim, ze si nyni lide treba myji hlavu kazdy den zatimco pred 30 lety si ji myli jen jednou za tyden a vubec delaji spoustu veci, o kterych si mysli, ze jsou nutne, ktere ve skutecnosti vubec nutne nejsou.

Zajimave bylo, ze zeny maji zhruba stejne volneho casu jako muzi (sice stale travi vice casu v domacnosti a vychovou deti, muzi ale travi mnohem vice hodin v praci) - tak tomu pry bylo uz od tricatych let. S jednotlivymi detmi travi Severoamericane stejne mnozstvi casu jako pred 30 lety proste proto, ze deti je ted v rodinach mnohem mene (v prumeru necele dve).

Jeden ontarijsky soud rozhodl minuly tyden, ze v ramci rovnopravnosti s muzi budou napriste smet zeny chodit beztrestne v letnich vedrech odhalene do pul tela a koupat se nahore bez. V puritanske Kanade bylo takove "nemravne" odhalovani doposud trestne. Rozhodne tady nenajdete neformalni nudisticke plaze u kazdeho rybniku tak jak je to nyni zvykem po cele Evrope - tedy krome nekolika malo takovych dobre ukrytych plazi tady nenajdete zadne.

Minuly tyden se konala v Torontu konference klimatologu, na niz se probirala budoucnost Velkych jezer. Pokud skutecne bude probihat globalni clovekem zpusobene oteplovani Zeme, hladina vody ve Velkych kanadskych (kanadsko-americkych) jezerech muze pry klesnout az o 2 metry, coz by vedlo k ustupu jejich brehu az o nekolik kilometru, naruseni lodni dopravy, snizeni vykonu hydroelektraren, snizeni zemedelske produkce, zhorseni kvality vody a k zvysenemu vyskytu chorob spojenych s horkym podnebim (leta v Ontariu jsou i ted horka a vlhka; klimaticke podminky v oblasti Toronta jsou pry uz ted zrale pro vyskyt malarie). Hladina vody v jezerech dlouhodobe fluktuovala i v minulosti, v soucasne dobe je temer na rekordni vysi, coz pry ale nebude trvat naporad.

Na jine konferenci ve Winnipegu vyslo na jevo, ze zrejme nekdy v nedavne minulosti zemrel v jedne z winnipegskych nemocnic behem operace pacient, pote co pri teto operaci byla vycerpana cela pohotovostni zasoba lidske krve, ktera je normalne k dispozici ve Winnipegu, coz je asi 20 jednotek (myslim, ze jedna jednotka odpovida zhruba mnozstvi poskytnutemu jednim darcem pri jednom odberu krve). Operace byla komplikovana tim, ze pacient mel absces - kapsu plnou infekce, ktera se pri operaci provalila a kontaminovala rychle jeho vlastni krev smrticimi bakteriemi. Kdyz uz lekari nemeli nic jineho k tranfuzi, vratili mu cast jeho otravene krve, coz ale vedlo k rychlemu zhorseni jeho stavu. Pacient by mozna stejne zemrel i kdyby bylo k dispozici vice krve, na druhe strane v Torontu v podobne situaci nedavno pacient prezil operaci, kdyz mu pri transfuzi byla dodana veskera zasoba krve v celem Torontu, coz bylo 44 jednotek (Toronto je nekolikanasobne vetsi nez Winnipeg).

Tato konference se prave zabyvala tim jak zlepsit zasobovani kanadskych nemocnic lidskou krvi a cely system darovani krve. Ten stale jeste prochazi vaznou krizi - prave se schyluje ke konci asi dvoulete vysetrovani jehoz cilem bylo zjistit, kdo vlastne nese zodpovednost za to, ze jeste dlouho pote co byly k dispozici testy pro HIV (AIDS) viry, bylo v 80. letech nekolik set pacientu pri transfuzich krve infikovano touto nemoci a take ruznymi druhy hepatitidy (ted zrovna pokracuji pravni tahanice o to, jestli v zaverecne zprave o tomto vysetrovani bude mozno uverejnit jmena zodpovednych osob a instituci a naznacit jejich podil viny). Nemocnice nemusi za pouzitou krev v soucasne dobe platit. Cerveny kriz, ktery zatim obhospodaruje ziskavani krve od darcu a jeji distribuci nemocnicim, preklada celkove ucty jednotlivym provincnim vladam bez ohledu na to, jestli se ziskana krev pouzije nebo ne. Obcas se, jak je videt z vyse uvedeneho, krve nedostava, na druhe strane se ale rocne v Kanade vyhodi nekolik tisic jednotek cerstve krve, dost na provedeni trasfuzi u 25 tisic pacientu, coz predstavuje financni ztratu asi 250 milionu dolaru, protoze dnesni system nikoho nenuti k dobremu hospodareni s krvi.

Krome zlepseni hospodareni s darovanou lidskou krvi se konference take zabyvala vyvojem umelych nahrad lidske krve nebo jejich slozek a technikou beztransfuznich operaci.

Nedavno jsem se zminoval o problemech kriminalogicke laboratore americke FBI. Podobna nejvetsi kanadska elitni laborator ma nyni take maslo na hlave. Pri vysetrovani toho jak se mohlo stat, ze nevinny Guy Paul Morin z Toronta byl v roce 1992 odsouzen za vrazdu devitilete dcery svych sousedu, kterou nespachal (vrazda se stala nekdy v roce 1984, poprve byl souzen v r. 1986, ale byl osvobozen, v r. 1992 byl pri opakovanem procesu uznan vinnym a v r. 1995 byl zcela zprosten viny na zaklade testu DNA). Hlavnim argumentem v procesech z let 1986 a 1992 bylo pet vlaken ze svetru, ktere patrily mezi stovky ruznych vlaken nalezenych v jeho aute a byte, ktere pry byly stejne jako sedm vlaken nalezenych mezi stovkami vlakem na satech zavrazdene holcicky. Nyni se ukazalo, ze tato vlakna pochazela ze svetru laborantky, ktera v te dobe nosila do prace cerveny chlupaty svetr a uz v roce 1991 se vyskytlo hlaseni, ze tato vlakna kontaminovala dukazni material z jineho pripadu. Dale se prislo na to, ze napr. vycvik a dohled nad pracovniky laboratore a vedeni zaznamu byly velice nedostatecne. Oba odbornici, jejiz analyzy a svedectvi pomohly odsoudit Morina uz v laboratori nepracuji. Dalsich tricet starych zrejme namatkove vybranych pripadu, z nichz nektere se datuji zpet az do r. 1979, bude ale pro jistotu proverovano nezavislymi odborniky (od te doby laborator pracovala asi na 80000 pripadu, neni pry ale duvodne podezreni, ze by doslo k podobnym prehmatum i v jinych pripadech).

V Torontu je pravdepodobne nejrychleji rostouci ruska komunita z cele severni Ameriky, rostouci i rychleji nez znama Brighton Beach v New Yorku. V Torontu uz zije vice nez sto tisic Rusu.

Kanadska firma Cameco, ktera se zabyva tezbou uranu v Kanade (na palivo do kanadskych jadernych elektraren) vyjednava s Ruskem o nakupu ruskeho uranu, ktery byl puvodne urcen pro vojenske ucely, ktery bude podle komplikovane rusko-americke dohody z r. 1994 ve "zredenem" stavu prodavan jako palivo do jadernych reaktoru na Zapad. Celkem se bude jednat o prodej uranu asi za 8 miliard US dolaru behem pristich 20 let. O toto celkoveho mnozstvi se spolu s Camecem uchazeji i jiny zajemci. Uran by do Kanady neprichazel primo z Ruska, ale pres USA, kde bude provadena transformace z vojenskeho uranu na jaderne palivo.

4. dubna byli pilot kanadske vojenske helikoptery a stycny dustojnik americkeho namornictva, ktery byl na palube teto helikoptery, pri preletu ruske obchodni lode Kapitan Man v Pacifiku nedaleko pobrezi statu Washington v americkych vysostnych vodach oslneni zableskem cerveneho svetla, ktere se zdalo vychazet z kapitanskeho mustku ruske lodi. Neutrpeli zadne trvale poraneni oci. Americane obvinili ruskou lod s pouzivani laserove zbrane, jez je zakazano mezinarodnimi umluvami a durazne protestovali u ruskych uradu. Pri prohlidce lodi ale nebyl zadny, ani navigacni, laser nalezen. Americane si presto mysli, ze nejaky laser byl pouzit, jen neni jasno, kde byl vlastne umisten - po pouziti mohl byt pry schovan nebo vhozen do vody. V te oblasti se nachazi hodne zakladen americkych jadernych ponorek i jinych vojenskych zarizeni, jez by stale mohly byt objektem pozornosti spionaze. Kanadska strana neni presvedcena o tom, ze se jednalo o laserove svetlo. Lod Kapitan Man je v te oblasti dobre znama - plavi se pravidelne mezi Vladivostokem, Tacomou ve Washingtonu a Los Angeles v Kalifornii.

V dobe vrcholu studene valky provadela americka armada simulace pouziti chemickych zbrani i tady ve Winnipegu. Celkem 32 americkych mest bylo mistem techto tajnych pokusu. Z letadel, nakladnich aut a ze strech byl do vzduchu rozprasovan sirnik zinku a kadmia, ktery je karcinogenni, v malem mnozstvi se ale vyskytuje i v prirode ve vode, ve vzduchu a v pude, a bylo zkoumano jeho sireni. Nad Winnipegem bylo teto slouceniny uvolneno temer sest kilogramu celkem ve 36 pokusech v cervenci 1953. Pouze v Dallasu a v Minneapolisu bylo provedeno vice testu nez ve Winnipegu.

Tyto testy byly provadeny brzo po te, co Sovetsky svaz oznamil, z e ma jaderne zbrane, ktere jsou schopne zasahnout severni Ameriku. Mnoho lidi se tenkrat obavalo, ze takovy utok muze prijit kazdou chvili. Obyvatele Winnipegu se tenkrat pokusum americke armady nebranili, ochotne pri nich spolupracovali, protoze jim nebyla znam pravy cil pokusu, bylo jim misto toho sdeleno, ze se jedna o pokus vytvorit nad mestem ochranny oblak jemne rozptyleneho prachu, ktery by mel mesto ochranit v pripade jaderneho utoku.

V nedavne dobe se temito starymi pokusy zabyvali tri ruzne komise - americke armady, kanadske armady a civilni komise americkeho kongresu. Vsechny tri se shodly na tom, ze pouzite mnozstvi chemikalii bylo pry tak male, ze obyvatele nemohli utrpet zadnou skodu.

Letos se ceka ve vetsine Kanady opet velke mnozstvi neprijemnych komaru, protoze vsude je dost stojate vody potrebne k jejich lihnuti. V nekterych mistech napr. v Alberte, kde uz maji teploty kolem 20oC, komari uz vesele bodaji a jsou pry letos obzvlaste velci. Soucasne chladno v Manitobe ma take svou vyhodu - zatim jsem tady letos nepotkal jedineho komara!

Zaplavy se nyni konaji na nekterych rekach v Britske Kolumbii. Z Manitoby tam pry posilame 2 miliony pytlu s piskem, ktere tady uz nejsou potreba.

Tak nevim jestli ty moje dnesni zpravy nevyznivaji prilis negativne. Pisi ale hlavne o tom, co sdeluji mistni media, ktera se asi vsude zameruji hlavne na negativni veci. Vetsina lidi je pres nejruznejsi nepriznive ekonomicke zpravy asi i tady se svym zivotem docela spokojena. Sobotni noviny ale vlastne prinesly jednu pozitivni zpravu - manitobska ekonomie je v dobrem stavu, vloni zaznamenala druhy nejvetsi prirustek hrubeho narodniho duchodu mezi vsemi kanadskymi provinciemi a letos se cekaji stejne dobre nebo jeste lepsi vysledky. Pritom v hospodareni provincie nejsou zadne slabe clanky, vsechny sektory ekonomiky prospivaji zhruba stejne.

Dvaadvacetileta australska plavkyne Susie Maroney jako prvni zena preplavala 190 km dlouhou trasu z Havany na Kube do Key West na Floride. Plavala uvnitr 8,5 krat 2,5 metru velke klece chranici proti zralokum pokryta vrstvou ochranneho zele proti meduzam. Preplavani ji trvalo 24 a pul hodiny, dorazila spalena od slunce, pokousana od meduz a dehydratovana. Ctyri a pul hodiny po ukonceni preplavby jeste omdlela pri primem televiznim interview.

Americky president se omluvil poslednim zijicim pokusnym objektum tzv. tuskegeeskeho sifilisoveho experimentu. U prilezitosti toho jsem videl kus televizniho poradu, ve kterem vystupoval advokat obeti pokusu a jakysi universitni profesor, oba to byli cernosi. Oba tvrdili, ze se timto experimentem rozsahle zabyvali a ze nenasli zadne jasne dukazy pro to, ze by onech 400 cernochu bylo lekari umyslne infikovano, jak jsem slysel v tom predchozim rozhlasovem poradu koncem dubna a jak se zrejme temer vseobecne veri. Nezvratnym faktem ovsem zustava, ze meli sifilis, nebyli leceni i kdyz uz lecba byla znama a nebyli informovani o podstate experimentu.

Nedavno se ve winnipegskych novinach objevilo varovani pred navstevou restauraci v Budapesti, kde pry berou cizince velice na hul. 2. kvetna byl napr. jakemusi danskemu turistovi nauctovan ekvivalent 8300 kanadskych dolaru (asi 187000 Kc) za obed pro ctyri (v tom bylo napr. 1279 dolaru za ctyri rizky, 460 dolaru za ctyri konaky a 4448 dolaru za jednu rundu pro cikanskou kapelu). Nejedna se pry o izolovany incident, vyskytly se i pripady nasili a byti zakazniku, kteri odmitali zaplatit prehnane ucty. Americke velvyslanectvi dalo zatim pet budapestskych restauraci a nocnich podniku na cernou listinu pro neeticke obchodni praktiky a varuje pred jejich navstevou.
Nejspis jste si vsimli, ze Americane v posledni dobe vznaseji stale nova obvineni pokud jde o roli Svycarska ve Druhe svetove valce a o to, jak Svycarsko nalozilo se zlatem uloupenym nacisty. Minuly tyden byl na toto tema v As it happens zajimavy rozhovor s Anglicanem Tomem Bauersem, autorem prave publikovane knizky "The Nazi Gold" (Nacisticke zlato). Tvrdil, ze hned po skonceni valky sice vitezne mocnosti naridili Svycarsku vratit uloupene zlato zidum, ale nijak na to netlacily, nebot Britanie se bala, ze z navracenych penez bude finacovano masove stehovani zidu do Palestiny, ktera byla tenkrat jeste pod britskou spravou (Britanie slibila sice zidum uz v roce 1917, ze si tam muzou vytvorit svuj stat, ale pod podminkou, ze se dohodnout s Araby), v americkych uradech meli pry v te dobe prevahu antisemite a Francie mela sama spatne svedomi z kolaborace s nacisty pri odsunech francouzskych zidu. Tom Bauers ovsem prohlasil, ze Svycarsko melo samo od zacatku vedet, ze je povinno uloupene bohatstvi vratit puvodnim majitelum. Prohlasil tez, ze svycarska neutralita ve valce byl mytus, ktery umoznil Svycarsku vydelat hodne penez a pritom se vyhnout trestu za spolupraci s nacisty.