Promenlive jaro a leto 1999 - 24. 3. az 2. 10.

Predchozi povetrnostni stranka: Podzim a zima 1998/99

24. 3.: Led kolem pinawskeho mostu behem posledniho tydne skoro uplne zmizel. Dnes se tam na odpocivadle paslo nekolik desitek divokych kanadskych hus. Jsou to prvni navrativsi se husy, ktere jsem letos zaregistroval.

4. 4.: V noci ze ctvrtka na Velky patek tu napadlo 25 cm snehu. A dnes dalsich 20 cm!

16. 4.: Velikonocni snih sice dost rychle roztal a nasledovalo nekolik teplych dni, nedavno vsak teploty klesly zpet k nule a dnes rano byla zem opet zcela bila (asi 1 cm).

10. 5.: Posledni dva tydny dubna bylo prekrasne teple pocasi s az 26°C, ktere melo vsak za nasledek velka sucha vedouci k 65 lesnim pozarum na vychod od jezera Winnipeg, ktere si vyzadaly evakuaci mnoha set lidi, prevazne Indianu. A kolem Winnipegu silne vetry zacaly odnaset hlinu z poli a pusobit prachove boure. Pak nastesti zacalo prset, jenze se nakonec ochladilo natolik, ze uz 3 dni klesaji nocni teploty pod nulu a ve dne se maximalni teploty pohybuji kolem 8° a leje tolik, ze se zase zacinaji rozlevat nektere mensi reky. Je to pekna ilustrace toho jak se manitobske pocasi muze rychle menit od jednoho extremu k druhemu.

25. 5.: Az do soboty bylo neobvykle chladno a prselo tolik, ze se nekteri farmari zase boji, ze nebudou moci vcas zasit. Hlavne v jihozapadni Manitobe, kde je asi 700 tisic hektaru pudy pod vodou nebo namocene tak, ze se na ni neda vjet a 9 obci tam proto vyhlasilo stav nouze.

30. 5. (nedele): Od pondeli do patku byla konecne perfektne modra obloha a teplomer se vysplhal v patek az na 31°C. Pak v sobotu opet hodne prselo a dnes bylo jen asi 12°C.

8. 6. Je opet teplo, skoro neprsi, ve vetsine Manitoby se podarilo zasit az 90% obhospodarovanych ploch, jen v te jihozapadni Manitobe na onech podmacenych 700 tisicich hektarech pouhych 10%. Pritom uz pomalu prosly lhuty pro vsechny plodiny, do nichz je tu nutno provest osev, aby stacily dozrat.
Mimochodem, pres vsechny silne deste stale hori nekolik lesnich pozaru na severu, ale uz nejsou nebezpecne. Z tech 65 dole zminenych jich bylo 64 zalozeno lidmi, lidskou cinnosti (z nepozornosti, atd.).

Po kvetnovych destich je v rece Winnipeg u pinawskeho mostu tak vysoka voda, ze z balvanu vycnivaji nad hladinu pouhe dva na severu kousek od bobriho hradu. A nejvyssi body ostruvku na jihu jsou zhruba na urovni hladiny - rozhodne na nich letos nemuzou zadni ptaci hnizdit jako vloni. I potokem v onom opustenem bobrim sidlisti tece tolik vody, ze stare neudrzovane hraze jsou malem plne.

20. 6. Pred tydnem (13-16. 6.) v jizni Manitobe nocni teploty opet klesaly az k nule a v okoli Steinbachu zaznamenali jedno rano i ranni mraziky a skody na polich. Pak ve ctvrtek naopak na uplnem severu Manitoby v Churchillu vystoupila teplota az na rekordnich 28°C a od te doby je zase docela teplo i tady na jihu. Vcera jsem poprve skocil do reky, moc dlouho se tam ale jeste vydrzet nedalo.
Na nekolika mistech na severu oziraji miliony housenek dohola listi osikovych lesu.

23. 6. Vcera tu bylo nesnesitelne vlhko a Pinawa bylo se 33°C nejteplejsim mistem Kanady (ve Winnipegu bylo 32°C). Pres Manitobu se prehnala odpoledne a vecer silna boure se spoustou deste. Dnes je opet slunecno. Komari zacinaji byt stale neprijemnejsi.

3. 7. V poslednich dnech silne lijaky, dost chladno. Nedaleko odtud, ve meste Kenora v severovychodnim cipu Ontaria je vyhlasen stav ohrozeni diky vysoke hladine vody v jezere Lake in the Woods. U Kenory z nej vyteka reka Winnipeg, v niz je stale mimoradne vysoky stav vody i v okoli Pinawy (uz tam vycuhuje jen malinka spicka jedineho balvanu u bobriho hradu z mych fotografii a vnitrek hradu bude nejspis uz take zaplaven), kde v ni pluje hodne celych kmenu a jinych kusu dreva odplavenych z jejich brehu.
Ve Skalistych horach v Banffskem narodnim parku ma napadnout 15 cm snehu a cesty na sever od nej jsou opet uzavreny diky zimnimu pocasi.

11.-16. 7. Alespon v severni Manitobe slo pocasi z jednoho extremu do druheho: Slunce, vedra, krupobiti, bourky, dest, zima.

19. 7. Voda v rece Winnipeg se konecne vraci k normalu, vsechny balvany a ostruvky u pinawskeho mostu jsou opet videt. Voda se zda stale jeste o neco studenejsi nez v Travnate rece na severu.

24.-30. 7. Vetsinou subtropicka vedra pres 30°C, jednou ci dvakrat take nezvykle vlhko a dusno. Sportovcum z Jizni Ameriky ucastnicich se prave zahajenych Panamerickych her se to libi. I reka Winnipeg je konecne prijemna i pri delsim pobytu v ni.

31. 7. - 2. 8. Teploty prudce klesly casto i pod dvacet stupnu. Najednou se zda byt neprijemne chladno.

9. 8. Relativne chladne a dost destive pocasi pokracovalo po cely predchozi tyden. Obcas uz to malem zacina dychat podzimem.

11.-14. 8. Vratilo se slunecne pocasi tak, ze se mohly naplno rozjet zne (drive nez normalne, zrejme diky vedrum v dubnu). Podarilo se za ty ctyri dny sklidit tretinu plochy psenice.

15.-17. 8. Opet zima a hodne deste. 17. 8. postihla Winnipeg a okoli velka boure, ktera udelala z ulic na chvili rybniky. Po jizni Manitobe se pri tom prochazelo tornado, ktere se nastesti nikdy poradne nedotklo povrchu zeme, alespon ne v obydlenych oblastech.

19. 8. Od vcerejska je zase teplo a predpoved na vikend slibuje 35°C! Dalsi tornado dnes zaznamenali daleko na vychode v Novem Skotsku.

22. 8. Predpoved pozdeji zmenili na maximalne 30°C a tolik opravdu v sobotu (vcera) bylo. Dnes ale bylo uz jen asi 25°C a odpoledne bylo poradne zamraceno, dest, bourky. Uz vice jak tyden tu podzimne zloutnou listy.

29. 8. Od utery bylo opet vetsinou hezky, obcas az pres 30°C. Noci vsak posledni dva dny zacaly byt neprijemne studene. Velice vetrno, na severu hori 40 lesnich pozaru, z toho sest nekontrolovatelne. Od vcerejska je prisny zakaz rozdelavani ohnu v cele Manitobe mimo hlidana taboriste. Letos uz v Manitobe shorelo 11 tisic km2 lesu. Pred tydnem kroupy zpusobily dost skod v nekterych castech Manitoby a farmari si stezuji, ze v dusledku predchozich destu maji stale jeste problemy s pokracovanim sklizne na namocenych polich.

22. 9. Prvni dva tydny zari bylo dost zima a neobvykle destivo. Jen vyjimecne se udelalo hezky. Napriklad na severoamericky Svatek prace, ktery letos pripadl na 6. zari, kdy jsem se letos nejspis uz naposledy odvazil skocit venku do vody. Tento tyden je zase neobvykle teplo s odpolednimi teplotami az 24°C. V noci ale teplota klesa uz neprijemne blizko k bodu mrazu. Stromy jsou pekne podzimne zbarvene. Temer kazdou noc je mozno na obloze pozorovat polarni zari.

30. 9. Ochladilo se na max. 6°C ve dne a i mirne pod nulou v noci. Vitr az 70 km/hod. Pritom za zapade Manitoby neni v nekterych mistech jeste sklizena ani polovina obili. Na vychode jsou zne skoro u konce.

2. 10. Cele dna dny tu vzduchem poletovaly snehove vlocky. Dvakrat se to zmenilo v kratkou vanici. Na zemi zatim nic nezustava. V noci je pod nulou. Nevim jak to bude letos s babim ("indianskym") letem.

Nasledujici povetrnostni stranka: Podzim 1999