Nëkolika vëtami | 19. 5. 1997 |
Zajímavé bylo, ze zeny mají zhruba stejnë volného çasu jako muzi (sice stále tráví více çasu v domácnosti a výchovou dëtí, muzi ale tráví mnohem více hodin v práci) - tak tomu prý bylo uz od tricátých let. S jednotlivými dëtmi tráví Severoameriçané stejné mnozství çasu jako pred 30 lety prostë proto, ze dëtí je ted v rodinách mnohem ménë (v prűmëru necelé dvë).
Tato konference se právë zabývala tím jak zlepsit zásobování kanadských nemocnic lidskou krví a celý systém darování krve. Ten stále jestë prochází váznou krizí - právë se schyluje ke konci asi dvouleté vysetrování jehoz cílem bylo zjistit, kdo vlastnë nese zodpovëdnost za to, ze jestë dlouho poté co byly k dispozici testy pro HIV (AIDS) viry, bylo v 80. letech nëkolik set pacientű pri transfúzích krve infikováno touto nemocí a také rűznymi druhy hepatitidy (ted zrovna pokraçují právní tahanice o to, jestli v závëreçné zprávë o tomto vysetrování bude mozno uverejnit jména zodpovëdných osob a institucí a naznaçit jejich podíl viny). Nemocnice nemusí za pouzitou krev v souçasné dobë platit. Çervený kríz, který zatím obhospodaruje získávaní krve od dárcű a její distribuci nemocnicím, prekládá celkové úçty jednotlivým provinçním vládam bez ohledu na to, jestli se získaná krev pouzije nebo ne. Obças se, jak je vidët z výse uvedeného, krve nedostává, na druhé stranë se ale roçnë v Kanadë vyhodí nëkolik tisíc jednotek çerstvé krve, dost na provedení trasfúzí u 25 tisíc pacientű, coz predstavuje finançní ztrátu asi 250 miliónű dolarű, protoze dnesní systém nikoho nenutí k dobrému hospodarení s krví.
Kromë zlepsení hospodarení s darovanou lidskou krví se konference také zabývala vývojem umëlých náhrad lidské krve nebo jejich slozek a technikou beztransfúzních operací.
Tyto testy byly provádëny brzo po té, co Sovëtský svaz oznámil, z e má jaderné zbranë, které jsou schopné zasáhnout severní Ameriku. Mnoho lidí se tenkrát obávalo, ze takový útok műze prijít kazdou chvíli. Obyvatelé Winnipegu se tenkrát pokusűm americké armády nebránili, ochotnë pri nich spolupracovali, protoze jim nebyla znám pravý cíl pokusű, bylo jim místo toho sdëleno, ze se jedná o pokus vytvorit nad mëstem ochranný oblak jemnë rozptýleného prachu, který by mël mësto ochránit v prípadë jaderného útoku.
V nedávné dobë se tëmito starými pokusy zabývali tri rűzné komise - americké armády, kanadské armády a civilní komise amerického kongresu. Vsechny tri se shodly na tom, ze pouzité mnozství chemikálií bylo prý tak malé, ze obyvatelé nemohli utrpët zádnou skodu.