Chrétien na Kubě. Problémy po návratu 26. 4. 1998

Kanadský ministerský předseda Jean Chrétien dnes odpoledne dorazil na Kubu. Tato navštěva byla v tichosti připravována již celé dva roky. Oznámení o ní v Santiágu prý nejprve vypustili Američané (tj. vláda USA). Kanaďany to tam ale nijak nezdiskreditovalo, naopak získali podporu většiny zúčastněných států a stanovisko USA ke Kubě se tam dostalo do izolace. Někteří kanadští komentátoři si pochvalují, že se Kanada do jisté míry ujímá vedení západní polokoule. Někteří poslanci Reformní strany se zase bojí, že nám to USA neodpustí a pomstí se nám třeba při jednáních o pacifických lososech, která se stále ještě vlekou a že za taková gesta jako je cesta na Kubu pak zaplatí Kanaďané ztrátou pracovních míst (v rybolovu i jinde). Mnoho lidí ale tvrdí, že i Clinton Chrétienovu cestu na Kubu vítá, jenže to nesmí říkat moc nahlas.

Dnes Chrétien na Kubě otevřel slavnostně letištní terminál postavený s kanadskou pomoci. Zítra ma jednat několikrát s Castrem. Chce mu promluvit do duše a upozornit na to, že se svět kolem něj za posledních 40 let změnil a požádat ho o propuštění čtyř významných disidentů. Jinak se budou podepisovat asi tři dohody - o vzájemné ochraně investic (tato dohoda byla umožněna tím, že Kuba konečně zaplatí kompenzaci ve výši 12 miliónů dolarů kanadským pojišťovnám, jejichž bankovní účty byly na Kubě zabaveny v době revoluce), o umožnění tréningu kanadských sportovců na Kubě a o spolupráci ve zdravotnictví (Kuba se ještě nedávno pyšnila nejlepším všeobecným zdravotním systémem v celé Latinské Americe a dosáhli tam prý dobrých výsledků v lečbě nemocí z ozářeni - na Kubě se od havárie v Černobylu nepřetržitě až dodnes lečí najednou několik set dětí z Ukrajiny a Běloruska, kteří jsou tam vysílány na dlouhodobé pobyty do speciální ozdravovně u moře, která byla pro tento účel zřízena. I přes své hopodářské potíže toto léčení Kuba prý ze solidarity provádí zadarmo).

Chrétien na Kubě ale pobude jen necelých 48 hodin. Chce se předčasně vrátit na důležité hlasování v kanadském parlamentu v úterý. Hlasovat se bude o opozičním návrhu zákona o rozšíření kompenzace pro lidi nakažené hepatitidou C i před datem oficiálního zavedení testů. Tato rozšířená kompenzace má hodně širokou podporu kanadské veřejnosti a i některých poslanců Chrétienovi vladní liberální strany. I vláda si je vědoma, že její původní návrh není nejlepší, ale nechce se jí už nic měnit. Chrétien by rád donutil všechny své poslance, aby hlasovali tak jak mají nařízeno. Udělal z toho tedy hlasování o důvěře vlády (nikdo teď zrovna nechce nové volby a ztrátu svého poslaneckého místa). Vyhrožuje, že všichni liberální poslanci, kteří budou hlasovat podle svého svědomí proti vládě budou potrestáni (výhazovem z poslaneckého klubu své strany, z různých výborů, atd.). Vláda má ale jen většinu 11 poslanců v parlamentě. Kdyby se tedy našlo víc než asi šest disidentů v jejích vlastních řadách, asi by si Chrétien hodně rozmýšlel všechny je vyhodit z klubu a přijít tak o většinu v parlamentu. Takže teď všichni čekají jak z toho v úterý vybruslí. Myslím, že toto je krásný příklad toho, jak i reprezentativní demokracii někdy zcela selhává, když se vláda snaží prosadit svou vůli proti zřejmé vůli většiny těch, které údajně reprezentuje. Ani u té cesty na Kubu není úplně jasné jak velké procento Kanaďanů ji vlastně podporuje.