Několika větami 17. 5. 1998

Máme tu první dlouhý víkend léta. Zítra je Victoria day, symbolické narozeniny naší anglické královny (podle královny Victorie).


Obyvatelé Swan Hills se snad natrvalo pro letošek mohli vrátit do svých domovů. Opravdu jim i tam začalo vydatně pršet.
V Ontariu už mají podobné podmínky se smogem jako v Evropě. V oblasti Toronta mají tak špatné rozptylové podmínky, že tam včera v Torontu, Hamiltonu a okolí vyzvali obyvatele, aby přes víkend nepoužívali auta a jezdili hromadnou dopravou. (Chcete-li do Kanady, tak snad raději na západ. Kultura Toronta je sice nesrovnatelně zajímavější než na západě Kaandy, ale to už je snad lepší zůstat v Evropě, kde je kultury ještě více a smog už asi zhruba srovnatelný.)
Včera se jen v jediných zprávách objevila krátká zprávička, že kanadská armáda prohledává skládky odpadků v polovině Kanady a hledá dva kontejnéry s radiakticním odpadem, které byly omylem zaslány na obyčejnou skládku místo na příslušné místo, kde se zabývají radioaktivním odpadem. Celkem bylo takto na nesprávnou adresu odesláno kontejnerů šest, ale čtyři už se našly. Lidská nedbalost je všude zhruba stejná. Jak to dopadlo nevím, od té doby o tom už více nepadla zmínka.
Objevila se spekulace, že ta indická jaderná bomba byla zřejmě termojaderná (vodíková). Trititum (nejtěžší izotop vodíku) na její výrobu byl prý získán z těžké vody, používané k chlazení a zpomalování neutronů v kanadských reaktorech CANDU. Kanada kdysi dávno dodala Indii dva takové reaktory (a brzo po té se dozvěděla, že se je Indie pokouší využít k vojenským účelům a tak s ní přerušila veškeré styky v této oblasti). Kanada dodává spíše plány (kompletní projekty) atomových elektráren a koordinuje jejich výstavbu. Indie si pak sama podle těch plánů postavila další čtyři elektrárny. Takže není jasné jestli to tritium získala ze dvou původních elektráren dodaných Kanadou nebo z těch okopírovaných. V současné době stavíme stejné jaderné elektrárny v Číně, jižní Koreji a Rumunsku a snažíme se je prodat Turecku, Indonesii a dalším podobným státům. V nejbližších několika desítkách let není asi naděje, že by si někdo v severní Americe objednal jadernou elekrárnu a Kanada nainvestovala do vývoje svých reakrorů, které se považují za nejbezpečnějši na světě, miliardy dolarů ..... Zástanci vývozu jaderných elektráren tvrdí, že teď už existují kontrolní mechanizmy, které by dalšímu zneužití elektráren CANDU pro vojenské účely měly zabránit.