Vtip z Bělehradu. Kanadská letadla se vrací z Aviana. Kolik stálo bombardování? | 3. 7. 1999 |
V době bombardování prý koloval po Bělehradu tento vtip (3. odstavec zde): Určitě jsme dokázali, že země je kulatá. Desítky let jsme srali na Východ a spadlo to na nás ze Západu!
Mnoho z kosovských uprchlíků, kteří byli dopraveni do Kanady, se chce brzo vrátit domů, přestože velká většina z nich byla mezitím ubytována ve vlastních bytech. Navracejícím zaplatí kanadská vláda letenky a každý navíc dostane $2000 kapesného do nového začátku ve starém domově. Kanadská policie se po setkání s náčelníkem italské jednotky pro boj proti organizovanému zločinu obává, že někteří z uprchlíků, kteří tu zůstanou, vytvoří v Kanadě novou mafii, jak se již stalo v severní Itálii, kde Albánští uprchlíci z Kosova přebrali italské mafii kontrolu prostituce a pašování drog.
Dvanáct z 18 kanadských CF-18, které byly nasazeny v Kosovu (což jsou nejspíš všechny nebo skoro všechny, které Kanada má), se vrátilo z Aviana domů. Při oslavách 132. výročí vzniku Kanady 1. července provedly slavnostní přelet nad parlamentem v Ottawě. Šest z nich se pak vrátilo do domovské základny v Bagotville v Quebeku a dalších šest do Cold Lake v Albertě. Jejich piloti se včera na dvě hodiny zastavili ve Winnipegu na oběd a doplnění paliva. V novinách o tom dnes byl článek s titulem "Hrdí piloti vzpomínají na strach a vzrušení". Celkem na oněch 18 letadlech létalo 70 kanadských pilotů. Nalétali 2600 hodin při 678 vzletech. Říkají si Balkánské krysy. Prý jsou hrdi na kanadskou účast ve válce, přestože jsou si vědomi jisté kritiky této účasti. Jejich velitel řekl "Není pochyby o tom, že to byla ošklivá válka. A my v ní hráli ošklivou roli. Přesto to byla správná věc."
Jeho kolega považoval oněch sedm týdnů za pozitivní zkušenost. Řekl "Bude velice velice těžké je nečím překonat. Takové vzrušení si není nikde jinde možno koupit" (což mi připomnělo nedávnou recenzi v Britských listech knihy o válce a potěšení ze zabíjení - i když v tomto případě možná šlo jen o extázi z letu samého). Soustředil se na zasahování schválených vojenských cílů (kdo tedy zabil oněch alespoň 1200 civilistů?) a vyhýbání se protiletecké palbě, aby se nestal (sestřelenou) hvězdou srbské televize.
Právě takovouto ochotu jít poslušně bez přemýšlení a pochyb do jakékoliv války (jen když to přinese vzrušení z létání), jsem měl na mysli, když jsem nedávno uvažoval o slibu "věrnosti zemi". Zdá se, že tu máme celý řetěz činností, při nichž jsou schopnosti vysoce vzdělaných lidí směrovány naprosto nevhodným směrem - jejich konečným produktem je destrukce: Konstruktéři jsou nadšeni, když nové stíhačky (a jiné zbraně) fungují, tak jak je navrhli, piloti mají extázi z jejich řízení a politici z toho jak pomocí těchto strojů mohou vnutit svou vůli svým protivníkům. Pod rouškou tradičního tajemství, které zahaluje záležitosti "obrany" a vojenství jim to snadno prochází - není zvykem se moc ptát daňových poplatníků jestli jsou ochotni financovat takovou zábavu všech zúčastněných. Je mnohem snazší získat prostředky na "obranu" než na užitečné mírové projekty, obzvláště, když se daří udržovat pocit ohrožení země pěstováním si nějakých vhodných nepřátel.
Zbývajících šest kanadských CF-18 zůstává v Avianu, kde se podílejí na hlídkových letech nad Jugoslávii. Ani zmínka o nějakých ztrátach nebo poškození strojů a zajetí pilotů. Takže to vypadá, že neoficiální údaje o ztrátách NATO (autor této stránky je Rus) budou asi značně přehnané (tvrdí se tam, že pravděpodobně kanadské CF-18 se zřítily 25. a 17. 3. a další 7. 5., kdy měl být pilot zajat; 23. 5. prý sestřeleno bezpilotní kanadské CL-289, o nichž kanadská armáda vůbec nikdy nemluvila, takže je nejspíš vůbec nemá). Nechce se mi totiž věřit, že by se kanadské armádě podařilo před novináři dlouhodobě tajit takové ztráty. Ovšem dokud se všechna letadla nevrátí domů, nebude to stoprocentně jasné. Určité podezření přece jen vzbuzuje fakt, že podle každodenních tiskových konferencí kanadského ministerstva národní obrany bylo v posledním měsíci bombardování plánováno pro kanadská letadla maximálně 16 letů denně, což by mohlo naznačovat, že bylo k dispozici jen 16 provozuschopných letadel.