Podzim 1999

Předchozí povětrnostní stránka: Jaro a léto 1999

2. 10. Celé dna dny tu vzduchem poletovaly sněhové vločky. Dvakrát se to změnilo v krátkou vánici. Na zemi zatím nic nezůstává. V noci je pod nulou. Nevím jak to bude letos s babím ("indiánským") létem.

10. 10. Bylo prý tenkrát před týdnem v některých místech jižní Manitoby v noci až -9°C! Od té doby bylo dost zataženo, pršelo, občas se v noci zajímavě šustil v suchém listí spadaném na zemi tvrdý kupičkovitý sníh, před dvěma dny byla v noci i pořádná bouřka, při níž blesky osvětlovaly krajinu do velké dálky. Ale hlavně už alespoň po tři noci je teplota zpátky nad nulou. A dnes i úplně zmizely mraky a byl nádherný slunečný den s maximem +15°C. Takže nějaké "indiánské" léto snad ještě bude. Alespoň zítřejší kanadské Díkůvzdání se snad vydaří.

24. 10. Ve skutečnosti na to Díkůvzdání před dvěma týdny dost pršelo! Od té doby se střídalo slunce s deštem, v noci je kolem nuly, ve dne někdy stále až +15°C. Jihovýchodní Manitoba se před několika dny už jednou probudila místy pokrytá sněhem, který však brzo zmizel. Jinou noc jsem jel chvíli v dešti, který přešel v hustou sněhovou vánici. Noci jsou ale většinou jasné s perfektně viditelnými hvězdami a častou polární září.

"Mí" bobři opět pilně káceji stromy, většinou na trochu jiných místech než vloni. Jen já jsem zatím nenašel čas, abych si udělal nějaké nové fotografie. Obzvláště ten nový pár na potoce blízko mého pracoviště se velice činí. Bohužel jsou moc blízko silnice, tak nevím jak dlouho tam vydrží. Už začátkem září jim někdo snížil kus hráze asi o metr. To během týdne zase opravili a od té doby jejich hráz opět zmohutněla. Kolem je spousta nově pokácených stromů a jejich jezero začne za chvíli zasahovat až do trubek, kterými potok prochází pod silnicí, což se asi nebude líbit cestářům ...

1. 11. Pondělí: Byl celkem hezký týden a obzvláště právě uplynulý víkend. Včera na Halloween zde byly dokonce zaznamenány na tuto roční dobu rekordně vysoké teploty 17-18°C. Přes noc se postupně ochlazovalo. Brzo ráno bylo ještě 6°C, ale v 9 hodin dopoledne už jen 1°C a přes Manitobu rychle přecházela studená fronta. Padal dešť se sněhem a chvílemi z toho byla pěkná plískanice s minimální viditelností. O další nový rekord se postaral vítr - ve Winnipegu byla naměřena stálá rychlost větru 87 km/hod. V poryvech dosahovala rychlost větru až 113 km/hod, mimo město zřejmě ještě více. Alespoň 25 sloupů vysokého napětí v Mezijezeří (oblast mezi obrovskými jezery Winnipeg a Manitoba) bylo větrem pokáceno.

9. 11. Přes občasné noční mrazíky a i po celý den zamrzlé kaluže je tu neobyčejné teplo. Včera byl překonán další rekord - v Mordenu v jižní Manitobě naměřili nejvyšší teplotu +25°C, ve Winnipegu bylo +18°C. Normální (průměrná) maximální teplota pro tento den je +1°C. Vůbec bychom se tu nezlobili, kdyby nás čekala již třetí teplá zima za sebou. Na současné teplé počasí tu s obavami hledí snad jen lidé, jejichž hlavní celoroční příjem je z provozování těch několika lyžařských vleků, které v Manitobě jsou, protože je pravděpodobně čeká pozdní zahájení sezóny. Na druhé straně si pochvalují, že v teple se předsezónní udržba vleku a svahů provádí příjemněji ...

17. 11. Pokračuje tu mimořádné teplo (v noci málokdy pod -1°C, ve dne často kolem +8°C; na severu v Churchillu dnes už ale měli -20°C). Zřejmě se Země opravdu otepluje. Zatím na to začínají doplácet manitobští lední medvědi. Doba, po kterou je v zimě Hudsonův záliv u Churchillu zamrzlá, se prý v posledních letech zkrátila o tři týdny. O tolik se tak zkrátila i doba, během níž se lední medvědi na jaře musí vykrmit na celý rok požíráním tuleních mláďat. Váha medvědic úměrně s tím klesá.

Obloha v právě uplývající noci byla perfektně jasná, plná hvězd, na severu nádherná polární záře, jen žádné očekávané křižování nebe meteority z každoroční spršky Leonidů se zatím nekonalo. Vylezl jsem ven dvakrát asi na 20 min, poprvé asi ve 2:30 jsem za tu dobu viděl jen jeden metereorit, podruhé ve 4 ráno tři. Pak jsem si teprve všiml, že maximum spršky se má konat až zítra! Vloni se ale konalo o 14 hodin dříve než bylo původně předpovězeno.

23. 11. Kolem Pinawy už tři dni leží na zemi sněhový poprašek, který ve stínu přežil i pokračující denní maxima až +6°C. V noci totiž klesá teplota hodně pod nulu a ve vzduchu je konečně/bohužel už cítit zimní atmosféru.

28. 11. Trochu to tady začíná vypadat jako v zimě. Od pátku napadlo asi (jen!) 1 cm sněhu. Stále však celkem mírné teploty (ve dne trochu pod nulou) a až doposud se dalo jezdit na kole (včera jsem příliš nezmrzl ani při rychlosti 25-30 km/hod).

1. 12. (1 hod ráno) Včera začal vát teplý vítr od jihu a o půlnoci bylo ještě +5°C a všechen sníh pryč.

5. 12. Celý první prosinec pak bylo velmi slunečno a málem to vypadalo jako v létě. Pak se několik dní držela teplota kolem nuly a díky tomu se silnice pozdě večer měnily v docela pěkná kluziště. Včera v noci přece jen klesla teplota až na -16°C a vzduchem poletovalo trochu vloček. Dlouhodobá předpověd na příští tři měsíce ale zní: bude opět mírná zima s teplotami dost nad normálem.

11. 12. Dnes v noci konečně napadlo na jihovýchodě Manitoby něco málo sněhu (asi 2 cm). Ve městě Beausejour se měly už před týdnem konat závody sněžných skútrů (snowmobilů). Byly odloženy na zítřek. Budou muset být opět odloženy.

15. 12. Přece jen přišla zima i do jižní Manitoby, Včera napadlo asi 5-10 cm ještě mokrého sněhu při teplotách kolem nuly, dnes ráno jsme se ale probudili do -20°C, což byl při tak náhlé změně docela šok. Dnes kolem pozdně odpoledního slunce nízko nad západním obzorem byla velice zvláštní duha malého poloměru.