P R Í L O H Y

Príloha č. 7 - Recyklácia Obsah

Recyklácia nie je náhradou minimalizácie vzniku odpadov, má nasledovať až po vyčerpaní jej možností. Ale pre zničené veci, ktoré už nie je možné opätovne použiť, ponúka recyklácia obrovské možnosti ochrany prírodných zdrojov a vytvárania pracovných miest.

Úspora energie recykláciou oproti výrobe z primárnych zdrojov
    Oceľ         74 %
    Plast         97 %
    Sklo         25 %
    Papier       70 %
    Hliník        95 %

Recyklácia znamená vyrobiť zo starého zničeného materiálu nový (napr. zo starého papieru v papierňach nový). Oproti likvidácii tak ušetrí recyklácia prírodné zdroje, energiu a zníži množstvo konečných odpadov. Nie je možné recyklovať znečistené materiály, ani ich rôzne druhy spolu (napr. papier so sklom).

Aby sme mohli recyklovať jednotlivé zložky odpadov, musíme najprv doma, v škole, na pracovisku - vytriediť odpady podľa druhu (zvlášť papier, sklo, kovy, plasty, bioodpad atď.). V niektorých mestách a obciach už sú vytvorené podmienky pre triedenie - máte „po ruke" farebné kontajnery, alebo vrecia v rodinných domoch.

Vytriedené zložky potom pohodlne dávame do nich a náš príspevok k recyklácii je ľahký. Žiaľ v SR doteraz na mnohých miestach ešte zodpovedné úrady nevytvorili ľuďom dostatočné podmienky pre triedenie odpadov. V takých prípadoch to chce trochu dobrej vôle, aby sme vytriedené zložky donášali do výkupní druhotných surovín.


Recyklácia šetrí naše peniaze!

Triedený zber a kompostovanie by nám mohli ušetriť nemalú časť z poplatkov za odpady (lepší triedený zber je zabezpečovaný pre občanov zdarma, alebo malý poplatok, teda čím viac si vytriedime, tým menej platíme). Hrubý odhad pre SR je, že ak by sme z 1,8 mil. ton komunálnych odpadov zvýšili vyseparovanie na 50 % zložiek (900000 ton) pre recykláciu, ich neuložením na skládky môžu občania zaplatiť menej asi o 630 miliónov Sk

Sociálny prínos recyklácie

Ak by sme zvýšili triedenie a recyklovanie o 50 %, vytvorili by sme tým najmenej 1000 - 2000 nových pracovných miest v SR.

Odpadové hospodárstvo a zamestnanosť. Pracovné miesta na spracovanie 1 mil. ton odpadu

Typ nakladania s odpadom
Počet pracovných miest
Skládkovanie
40 - 60
Spaľovanie
100 - 290
Kompostovanie
200 - 300
Recyklácia
400 - 590

Zdroj: Jobs and Sustainable Economy, J. Renner, Worldwatch 1991

 

 
Príloha č. 8 - Z čoho sa skladá domáci odpad Obsah

Papier 20% - nadmerné používanie papiera prispieva k úbytku lesov vo svete a zvyšovaniu zásahov do lesných ekosystémov.

Sklo 8 - 12% - dá sa dobre recyklovať. Napriek tomu len asi 1 z 20-tich fliaš v SR je dnes recyklovaná. Výroba skla z prvotnej suroviny vyžaduje väčšie množstvo energie a zvýšenú ťažbu neobnoviteľného zdroja.

Organické látky (bioodpad) 44,5% - státisíce ton zeleninových a ovocných šúp, záhradného odpadu, zelene, zvyškov jedál sú každoročne vyhadzované do smetia. Zmiešané s ostatnými zložkami odpadov zhoršujú ich negatívny vplyv na skládkach i spaľovniach (napr. prítomná soľ prispieva pri horení k vzniku jedovatých dioxínov). Pritom môžu byť neškodne premenené kompostovaním na užitočné hnojivo.

Plasty 7 - 8% (objemom viac) - plast je vyrobený z neobnoviteľnej ropy, ktorej zásoby sú už malé. Lenže pri jej doprave uniká ročne do vôd 3,5 milióna ton ropy. Pri spaľovaní niektorých druhov unikajú do ovzdušia škodlivé látky (hlavne PVC)

Kovy 4 - 5% - železo, hliník, cín, ... používané na plechovky, obaly, vrchnáky, fólie a pod. sú tiež z obmedzených zdrojov, ich výroba je energeticky veľmi náročná (hlavne hliníka) a ich ťažba značne poškodzuje prírodu. Sú dobre recyklovateľné.

Textil 4% - mnoho starých šiat môže byť užitočných iným, alebo pomôcť v charite, zničený textil môžeme ponúkať výrobcom, alebo sa môže využívať na tkanie kobercov a doplnkov. Veľká časť dnes napriek tomu končí ako odpad.

Drevo, guma, koža 3% - v súčasnosti je možné spracovávať plasty, kožu, gumu, filtračné a absorbčné hmoty, znečistený papier, odpadové oleje a emulzie. Technológia úpravy odpadov je bezodpadová, takže nebudú vznikať druhotné odpady. Pri úprave sa využívajú fyzikálne spôsoby úpravy, ako je filtrácia, miešanie, triedenie, drvenie a pod.

Nebezpečné odpady 1% - v SR už dnes vieme recyklovať z nebezpečných odpadov akumulátory, žiarivky a výbojky a je možné zabezpečiť technológiu aj pre ďalšie nebezpečné odpady. Zatiaľ sa nenapĺňa kapacita ani jestvujúcich recyklačných zariadení a mnohé nebezpečné odpady sa miesto recyklácie vyhadzujú na skládky, do spaľovní, niekedy sú dokonca voľne vyhodené do prírody.

Anorganické látky 4% - mnoho skál, piesku, štrku z demolácií, baní a pod. je nevyužitých, keď končia ako odpad na skládkach - ešte sa však môžu opätovne použiť ako vhodný stavebný materiál.

Obsah