Podstatná redukce obsahu síry v benzínu 25. 10. 1998

Kanadská vláda se nakonec rozhodla pro to nejradikálnější snížení obsahu síry v benzínu, na pouhých 30 ppm. Nový zákon bude vyžadovat, aby toho bylo docíleno do r. 2005 u veškerého benzínu prodávaného na území Kanady. Zatím takto nízký obsah síry je zákonem požadován jen v Kalifornii. Rozhodnutí vlády se setkalo s velkým aplausem ekologů a s určitými výhradami kanadských naftových společností, které tvrdí, že když se zbytek USA nepřipojí k podobně drastickému snížení, budou muset nést obrovské náklady na přestavbu rafinérií samy, což zhorší jejich konkurenceschopnost.

Policista nebude obviněn 25. 10. 1998

Policista, který v březnu při zásahu na indiánské rezervaci v Albertě zastřelil jednou ranou matku a jejího devítiletého činu nebude obviněn z trestního činu. Rozhodl o tom generální prokurátor sousední provincie Britská Kolumbie, kterému byla celá věc předána k vyšetření, aby se zamezilo možným obviněním se zaujatosti (obě provincie mají navíc vlády z opačných konců politického spektra - v Albertě vládnou konzervativci, zatímco v B.C. jakási obdoba sociálních demokratů). V rozhodnutí nepodávat obvinění bylo uvedeno, že zastřelená vystřelila první a že onen policista střílel v sebeobraně. Za těchto okolností je pravděpodobnost, že by byl policista shledán soudem vinným z trestního činu minimální a proto nemá cenu podávat oficiální obvinění. Indiáni z postižené rezervace byli rozhodnutím zklamáni.

Vyšetřování aféry s pepřovým sprejem vázne 25. 10. 1998

Činnost komise vyšetřující aféru kolem konference APEC přece jen neprobíha moc hladce. Už asi potřetí bylo její jednání přerušeno, tentokrát až do 16. listopadu. Nejprve se vyskytlo obvinění, že vrchní právní zástupce federální vlády měl předem jasno o výsledku jednání - jeden opoziční poslanec ho prý zaslechl to komusi říkat při společném letu letadlem. Pak se vyskytla kontroverze s financovánim právníků reprezentujících stěžující si studenty - ty vláda přes opětovné výzvy nejrůznějších skupin a institucí tvrdošíjně odmítá financovat, zatímco právníky reprezentující obviněné policisty platí. Poslední přerušení je důsledek obvinění, že předseda komise je předpojatý vůči policii, že si vytvořil svůj názor už dávno před zahájením práce komise. Obvinění učinil policista z jeho domovského města v Saskatchewanu, který ho prý slyšel už letos na jaře při karetní hře tvrdit, že je přesvědčen, že policie nejednala vloni při APECu správně Nejvyšsí soud Kanady má nyní do 16. listopadu rozhodnout co dál.
Asi třítýdenní činnost komise už stála více než 600 tisíc dolarů.

Potratový lékař zastřelen 25. 10. 1998

V pátek večer byl v Buffalu ve státě New York zastřelen v kuchyni svého bytu skrz okno dalekonosnou puškou lékař, který prováděl potraty. Stalo se to několik dnů po varování lékařům nějak spojeným s prováděním potratů, aby si dávali v této roční době více pozor. Policie si myslí, že všechny podobné akce v minulých asi pěti letech (tři v Kanadě a jedna v USA), při nichž byli lékaři zatím naštěstí vždy jen postřelení, má na svědomí stejný pachatel nebo skupina, která tímto extrémním způsobem chce dosáhnout zastavení provádění všech potratů. Zatím nemá asi moc stop (ani při velké pátrací akci po páteční vraždě v Buffalu se nic nenašlo), jen se domnívá, že skupina operuje v Kanadě a ve státě New York, kde bylo všude ono varování vyhlášeno.